Dachstein / Schladming

Lyžařská oblast Dachstein / Schladming je mezi sportovci a lyžaři proslavena především pro své výtečné sjezdovky a excelentní bežecké stopy. V centru všeho dění je městečko Schladming a ne příliš vzdálená vesnička Ramsau am Dachstein.

Ve Schladmingu je hlavní atrakcí lyžařská houpačka, pod kterou patří lyžařsky známé hory Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm. Na všechny vrcholy se dá dostat bez podmínky vyzout se z lyží. V případě, že někdo dává přednost cestování lyžařským autobusem, dopravu tu zprostředkovávají komfortní skibusy, jež jezdí v rámci skipasu zdarma.

Přímo ze Schladmingu se k vrcholu táhne kabinka, která doveze lyžaře na samotný vrchol Planaie. Z něj vede zpátky do Schladmingu trať dlouhá 4 km. Konec sjezdovky je určen spíše pro zdatnější lyžaře, čeká tu na ně totiž náročná černá trať FIS. Kdo naopak lyžím příliš nefandí, může nedaleko odtud vyzkoušet sáňkařskou dráhu, která má jak denní, tak i noční provoz.

Oblast se řadí mezi 5 nejlepších lyžařských center Rakouska a turisty z čech je oblíbena především z důvodu blízkosti od státní hranice, neboť délka cesty od hraničního přechodu s Českou republikou činí jen asi 300 kilometrů.

Pro ty nejmenší jsou zde lyžařské vleky a školičky, tudíž i ti nejmenší budou mít během dne co dělat. Maskotem střediska a oblasti je ještěr Kali, kterého tu je možné potkat téměř všude. Pro nejmenší děti jsou zde speciální vleky a jezdící koberce, takže rodiče mají jistotu, že o bezpečnost jejich ratolestí je postaráno.

Cennou devizou Ramsau am Dachstein je zdejší skokanský můstek, který využívají skokany nejen k tréninkům, ale také k závodění. Již 2x bylo toto alpské městečko pořadatelem Světového poháru, což dokládá jeho kvalitu nejen v oblasti sjezdového, ale také severského lyžování a sdružených závodů.

Po těžkém dni prožitém na svazích přijde jistě vhod odpočinek v plaveckém bazénu, který je k nalezení v srdci Ramsau. Večer si návštěvníci oblasti mohou užít též v některé ze zdejších restaurací a vyzkoušet speciality této oblasti. V průběhu dne se pak turisté mohou projít zimní krajinou a kochat se pohledem na působivý ledovec Dachstein.