Údolí Lavantu

Údolí Lavanttal spolu se svými 4 skiareály Koralpe, Weinebene, Klippitztörl a Hebalm, láká své návštěvníky na 90 kilometrů dobře upravovaných sjezdovek. Cestování autem z našeho hlavního města netrvá dlouho, Lavanttal je vzdálen pouhých 570 kilometrů. A tak je možné si jen po pár hodinách strávených v autě užívat ideální zimní dovolenou s výbornými sněhovými podmínkami.

Údolí Lavanttal v Korutanech se nachází v nadmořské výšce 700 – 2.100 metrů. Ve skiareálu Koralpe bylo vybudováno téměř 30 km sjezdových tratí v nadmořské výšce 1.500 – 2.100 m.n.m.. V Klippitztörl to dělá celkem necelých 30 km sjezdovek ve výškách od 1.500 do 2.100 m.n.m.. O poznání menší je areál Hebalm, nabízející „pouze“ něco málo přes 10 km sjezdových tratí, které se nacházejí v pásmu 1.000 – 1.400 m.n.m.. Ve Weinebene je pak 22 kilometrů terénů pro sjezdové lyžování v nadmořské výšce 1.600 – 1.900 m.n.m..

Obtížnost sjezdových tratí v Lavanttalu je nejčastěji středně těžká, středně obtížných sjezdových tratí je zde skoro 70%. Modré lehké tratě tvoří téměř 25% všech zdejších tratí a náročných černých sjezdovek tu je jen asi 9%.

Lavanttalské lyžařské terény lákají jak lyžaře, tak i milovníky běžek. Ti zde najdou různě náročné trasy určené běžcům na lyžích, přičemž ty nejdelší dosahují délky velmi zajímavých 24 kilometrů.

V oblasti bývají udržována i četná kluziště, dráhy pro jízdu na saních a přírodní curlingové dráhy. Celá oblast má 28 lanovek a vleků, které se starají o bezpečnou přepravu bez zbytečného čekání. Přepravní kapacita oblasti Lavanttal je v propagačních materiálech udávána někde kolem velmi slušné hodnoty 34.000 osob za hodinu.

Do Lavanttalu cestují i rodiny s dětmi a začátečníci, kteří mohou své čerstvě nabyté znalosti pilovat na některé ze zdejších cvičných sjezdovek. Zkušené lyžaře zase bezesporu nadchnou tratě homologované FIS/EC či možnost volné jízdy v hlubokém sněhu.

Za den strávený na nohou se lyžaři právem odměňují v některé z mnoha místních horských chat, kam směřují za horkým nápojem a chutným občerstvením. V nadmořské výšce 2.100 si pak mohou užívat dostatek horského slunce a působivého výhledu.

Do Lavanttalu mají namířeno návštěvníci nejen v zimě za perfektním lyžováním, ale i v čase hlavních prázdnin za vysokohorskou turistikou. Není se čemu divit, vždyť Lavanttalu se obvykle přezdívá „Korutanský ráj“.