Lyžování ve středisku Nauders

U našich jižních sousedů, na trojmezí mezi Tyrolskem, Itálií a Švýcarskem, se doslova schovává zimní rekreační oblast, která současně zasahuje do všech dříve jmenovaných evropských zemí. Jde o obec Nauders v Rakousku, St. Valentin v Itálii a Schöneben ve Švýcarsku. Přepravu mezi těmito středisky, jejichž vzdálenost od sebe nepřesahuje 5 kilometrů, zajišťují pravidelně jezdící lyžařské busy.

Na příznivce sjezdového lyžování tu čeká přes 110 kilometrů nejrůznějších sjezdových tratí a vzhledem k výšce, ve které se všechna střediska nalézají, i téměř dokonalé sněhové podmínky po celou zimní sezónu.

Vyznavači obtížných černých a červených sjezdovek si zde budou připadat jako v lyžařském nebi. Perfektní podmínky pro zkušené sjezdaře nabízí hora Tschayeck, ze které se dolů vinou ty nejlepší sjezdy z celé oblasti. Zdejší sjezdovka s největší délkou měří úctyhodných 9 kilometrů a celkové převýšení dosahuje skoro 1 a půl kilometru.

Z celkového počtu 110 kilometrů sjezdovek je 1/4 obtížných černých sjezdovek, skoro 50 kilometrů jsou středně obtížné tratě a něco málo přes 40 km modrých sjezdovek.

Na příznivce běžeckého lyžování zde čeká přes 90 kilometrů udržovaných běžeckých tratí, kde mohou svůj oblíbený sport provozovat jak začátečníci, tak běžci preferující bruslařský styl. Ve výšce 1.5 kilometru vede dokonce trasa z jižního Tyrolska až do Scuolu ve Švýcarsku.

Nauders rozhodně nestrádá nedostatkem přírodního sněhu. V případě, kdyby náhodou přírodní nadílka sněhu nebyla dostatečná, mají v Nauders k dispozici zasněžovací zařízení s dostatečnou kapacitou.

Vyznavače freeridu a boardery určitě nadchne halfpipe nedaleko stanice Bergkastel, která byla vybudována dle parametrů pro vrcholné snowboardové soutěže.

Dalším hojně navštěvovaným místem je osmikilometrová sáňkařská dráha, která je nejdelší svého druhu ve spolkové zemi Tyrolsko.

Místní nezapomněli ani na občerstvení lyžařů a na svazích se nachází několik restaurací. Mezi nejpopulárnější patří restaurace u stanice Bergkastel, která se nachází ve výšce 2.200 metrů. Jedná se o nově opravenou restauraci s panoramatickým výhledem na masivy hor a dobrým jídlem.