Lyžařská oblast Osttirol

Lyžařská oblast Osttirol se nachází až na úplném jihu Tyrolska. Sdílí společnou hranici s Korutany a Salcburskem a jižní hranice je pak společná s Itálií. Při výhledu na úchvatná panoramata nedalekých pohoří Kamische Alpen a Hohe Tauern se až tají dech.

Region nabízí výhled na těžko uvěřitelných šedesát alpských třítisícovek a nejvyšší horu Rakouska Grossglockner. Jeho vrchol se nachází ve výšce 3.798 metrů nad mořem a nedaleký Grossvenediger se šplhá do výšky 3.674 metrů nad moře. Působivou siluetu vytváří i vzdálené štíty Dolomit na území Itálie. Kdo již podobný výhled zažil, jistě potvrdí, že už kvůli němu stojí za to do na jih Tyrolska zavítat.

Centrum oblasti Matrei je součástí známého lyžařského střediska Kals / Matrei. Nedaleké vesnice Virgen, Prägraten a Kals lákají lyžaře na své kvalitní a upravené sjezdovky.

Pomyslnou třešničkou na dortu je 12-kilometrový sjezd z vrcholu Cima Ross. V případě, že lyžaře omrzí sjezdové lyžování, mohou vyzkoušet některou z doplňkových činností, mezi které patří paragliding, projížďky na koňmi tažených sáních, tůry po okolí na sněžnicích a noční procházky s hořící pochodní v ruce.

Okolí Matrei je populární i u běžkařů. Těch do Osttirol směřuje každoročně velké množství, protože právě tady na ně čeká přes 50 km udržovaných běžeckých stop. Na své si zde tak přijdou jak začínající běžci, tak i zkušení sportovci.

O dopravu lyžařů na začátky sjezdovek se stará téměř 70 lanovek a vleků, umožňujících rychlou a pohodovou přepravu bez zbytečného čekání. Součet délky místních sjezdovek činí přes 330 kilometrů a bezpochyby splní veškerá očekávání každého náruživého lyžaře.

Z celkového počtu je něco málo přes 90 kilometrů snadných, málo náročných sjezdových tratí. Téměř 200 km tvoří nejoblíbenější méně náročné sjezdovky značené červenou barvou a přes 50 kilometrů tvoří nejnáročnější sjezdovky pro zkušené jezdce.

Pro Osttirol se dá zakoupit lyžařský pas SkiHit, který je použitelný v lyžařských areálech Matreier Goldried, Kalm am Grossglockner, celém Východním Tyrolsko a též korutanský skiareál Mölltalský ledovec a Ankogel. Druhou možností je skipas Top SkiPass Gold, který je platný na všechna střediska Východního Tyrolska a Korutan.