Rakouské údolí Pitztal

Do rakouského Pitztalu směřuje každoročně velké množství vyznavačů zimních sportů. Důvodem pro jejich cestu je sněhová pokrývka výborné kvality a především zdejší ledovec. Právě díky němu začíná lyžování v Pitztalu již začátkem září a sezóna končívá až v květnu.

V areálu ledovce spolu s nedalekým areálem Rifflsee je sjezdařům k dispozici 68 km sjezdových tratí. Vybírat si je možné mezi těmi nejjednoduššími sjezdovkami s modrým označením až k náročným černým sjezdovkám.

Pitztalské údolí leží cca. 70 km západním směrem od Innsbrucku. Pitztal a nedaleká údolí Kaunertal a Ötztal utvářejí 3 hlavní lyžařské dominanty Ötztalských Alp. Lyžaři by měli mít při cestě do Ötztalu na paměti, že pobyt na na některém z místních ledovců se návštěvníci nacházejí v nadmořské výšce přes 3.440 m.n.m., kde je ovzduší skoro o polovinu řidší než dole v údolích.

Cesta na ledovec začíná na konci údolí Pitztal. Osobní auto je nutné zanechat, tak jako v dalších alpských lyžařských areálech, na místním parkovišti. Lyžaři se dostanou nahoru na ledovec nejrychlejší podzemní dráhou v Rakousku Pitzexpress, která je v provozu již více než 30 let. Pitzexpress má přepravní kapacitu až 1.500 lidí.

Podél údolí je během sezóny v provozu autobus pro lyžaře, takže cesta k areálu Rifflsee netrvá nijak dlouho. Oblast Rifflsee ocení hlavně rodiče se začínajícími lyžaři, protože zde byly vybudovány především široké svahy s mírným klesáním. Pro malé děti zde byla dokonce vybudována speciální lanová dráha.

Bezprostřední okolí Pitztalského ledovce se permanentně rozvíjí tak, aby uspokojilo veškeré tužby a přání lyžařů, kteří se rozhodli tuto tyrolskou oblast navštívit. Mezi horké novinky se řadí kupříkladu zdejší snowboardový park, ve kterém si především boardeři a zkušení jezdci mohou prověřit své lyžařské dovednosti na řadě překážek.

Absolutní ráj zde objeví skialpinisté a lyžaři vyznávající freeride. Na ně tu čeká vyhledávaný sjezd ze sedla Mittelbergjoch, které se nalézá ve výšce 3.160 metrů, dolů do údolí.

Byla by škoda alespoň jednou za pobyt nenavštívit nejvýše vybudovanou restauraci v Rakousku s názvem Café 3440. Horký nápoj se zákuskem si mohou hosté vychutnávat při pohledu na úžasné panorama okolních hor.