Ledovec Stubai

Stubaiské údolí, známá oblast sjezdového lyžování v Rakousku, která je zakončena ledovcem Stubai, se nachází přibližně 40 km jižním směrem od známého tyrolského města Innsbruck. Rozloha ledovce v zimním období činí zajímavých dvanáct kilometrů čtverečních a tím pádem jde o nejrozsáhlejší ledovcovou lyžařskou oblast ze všech rakouských skiareálů. Sjezdaři si zde mohou dopřávat svůj oblíbený sport v průběhu celého kalendářního roku, neboť lyžování na Stubaii je možné 365 dní v roce.

Protože na ledovci sníh pouze přibývá a neodtává podobně jako v nižších polohách, na svazích v areálu Stubaiského ledovce a jeho okolí se mohou příznivci sjezdového lyžování těšit na vždy dokonale upravené svahy. Sjezdaři tu mají k dispozici 50 km lehkých tratí, 35 kilometrů středně obtížných sjezdovek a dokonce i 3 kilometry černých tras, které rozhodně neurazí ani ty nejzkušenější lyžaře.

Pro boardery zde byl navíc vybudován boarderpark s moderními atrakcemi a zkušení a technicky zdatní lyžaři tady najdou hned dvě závodní sjezdovky. Na soutěživé jedince, kteří se rádi s někým poměřují, tu čeká trať s měřením rychlosti.

I milovníci běžeckého lyžování si na Stubaii přijdou na své. Přímo v areálu ledovce Stubai je udržován a upravován 4.5 kilometru dlouhý okruh určený k běžeckým disciplínám. Skvělé sněhové podmínky tu čekají jak na lyžaře, tak na běžce na lyžích, od začátku října do června.

Pověstnou třešničkou na dortu pro příznivce freeridingu je místních 20 kilometrů středně obtížných neupravených sjezdovek, na kterých je možné absolvovat adrenalinová jízda v závějích čerstvého prašanu.

Ti, kdož si na prudké a obtížné tratě zatím netroufají, zamíří s největší pravděpodobností na sjezdovky jako jsou Schaufelschuss, Eisjochferner a Gamsgartner.

Ti odvážnější pak míří přímo do ledovcového areálu, ze kterého se dolů vine lyžařská lahůdka v podobě desetikilometrového sjezdu Wilde Grube.

O plynulou přepravu lyžařů se ve Stubaiském areálu stará 24 lanovek a vleků, které je přepraví až do výšky 3.150 metrů nad mořskou hladinu.