Lyžování v Zillertalu

Lyžařské terény podél údolí Zillertal leží necelých 600 km od Prahy. Údolí Zillertal je velmi dobře dosažitelné po dálnici přes Mnichov na jih k Innsbrucku.

Okolí Zillertalu je největší skiareál na východ od Innsbrucku. Pořádně si užít lyžování je možné ve 3 areálech, které spolu prakticky sousedí. Vyřádit se je možné buď přímo na ledovci Tux na konci Zillertalského údolí, v oblasti jménem Zillertal Arena nebo v areálu Hochzillertal / Hochfügen.

Do areálu Zillertal Arena patří 4 oblasti spojené soustavou lanovek. Jde o obce Zell am Ziller, Gerlos, Krimml a Hippach. Ve všech je platný společný lyžařský pas a návštěvníci tak mají možnost si zasportovat na téměř 170 kilometrech sjezdovek. Pro náruživé a aktivní lyžaře je k dispozici Zillertaler Super Skipass, do nějž patří kromě Areny ještě ledovec Hintertux a skiareál Wildkogel.

Oblast Zillertal patří k moderním a mezi lyžaři jde o značně populární středisko. O dopravu na svahy se starají vesměs nově vybudované lanovky a místní sjezdovky jsou pečlivě opečovávané a upravované. K přenocování slouží celá řada kapacit, z nich je většina cenově příznivých.

Větší část sjezdovek byla vybudována na severní straně údolí. Na příznivce lyžování zde čekají především středně náročné a technicky obtížné černé tratě. Mezi ty nejvyhledávanější patří například trať nad Gerlosem na severním svahu Isskogelu a Konigleitenspitze, popřípadě severovýchodní svahy Kreuzjochu nad vesnicí Zell am Ziller.

Pro vyznavače snowboardingu jsou v Zillertalu připraveny dvě halfpipes. Jedna v Gerlosu a druhá v Krimmlu, obě ke všemu doplněné o funpark a skoky. Snowpark v Gerlosu je dokonce oceněn Tyrolskou pečetí kvality a je jeden ze tří nejlepších v na území Rakouska.

Vyznavači běžeckého lyžování se mohou v Zillertalu těšit na každodenně upravované běžecké stop, jejichž celková délka přesahuje 120 kilometrů. Ve středisku Krimml mohou turisté vedle lyžování obdivovat i slavné Krimmelské vodopády, které jsou díky výšce 380 metrů nejvyšší v Evropě. Velkým lákadlem je také osvětlená přírodní dráha pro jízdu na sáňkách.